Lastik İzmir | Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Lastik İzmir

BlogOto Lastik

Bridgestone Formula 1 Organizasyonuna Geri Dönmeyi Hedefliyor

Auto Motor und Sport dergisine göre, 2010 yılında seriden ayrılan Bridgestone, Formula 1 organizasyonunda lastik tedariği için yarışacak görünüyor. Kısa bir süre önce FIA, 2025-2027 sezonlarında Formula 1’e lastik tedariki için bir ihale ilan etti ve Pirelli bu ihalede şampiyonada kalmak istediğini açıkça belirtiyor. 31 Mart’ta Alman Auto Motor und Sport dergisi “İtalyanların büyük olasılıkla bir rakibi olacak, Bridgestone’un motor yarışlarının en üst sınıfına geri dönmekle çok ilgilendiği söyleniyor” şeklinde bir haberi servis ediyor.

Formula 1 Uzun Süredir Lastik Ortaklığını Kimle Sürdürüyor?

Formula 1, 2007’den bu yana tek bir lastik tedarikçisiyle Pirelli ile özel sözleşme yapıyor ve lastik üreticileri arasındaki rekabet maliyetleri artırabileceğinden organizatörler bu yaklaşımı sürdürmeyi planlıyor. 2010 yılına kadar serideki lastik tekeli Bridgestone lastiklerinin elindeydi. 2011 yılında bu tekelin yerini Pirelli lastikleri aldı ve sözleşmesi 2024 yılına kadar geçerli. AMS, iki lastik tedarikçisinin ortaya çıkmasının, F1 hak sahibi Liberty Media’yı, adaylar daha iyi bir teklif sunmaya çalıştıkça, müzakereler sırasında otomatik olarak daha iyi bir konuma getireceğini söylüyor.

Lastik Tedarik İhalesi FIA Tarafından Nasıl Planlanıyor?

Formula 1 organizasyonunun yanı sıra, kazanan teklif sahibi Formula 2 ve Formula 3 destek serileri için de lastik tedarik edecek ve tekliflerin Mayıs ortasına kadar verilmesi gerekiyor. Bundan sonra FIA bir ay boyunca teknik konuları analiz edecek ve ardından mali şartları müzakere etme sırası telif hakkı sahiplerine gelecek. Pirelli nihai kararın Ağustos ayında verilmesini bekliyor.

Pirelli ve Bridgestone Arasında Avantaj Pirelli’nin mi?

Uzmanlara göre Pirelli’nin Bridgestone’a karşı bir avantajı olacak çünkü 2011’den bu yana İtalyan şirket her zaman organizatörlerin tüm gereksinimlerini yerine getirmeye çalışacak. Bernie Ecclestone F1’in yüksek aşınmalı lastiklere ihtiyacı olduğuna karar verdiğinde, Pirelli bu işi yaptı ve hem takımlar hem de sürücüler tarafından eleştirildi. Bu nedenle FIA ve F1 yönetimi Pirelli’nin gerekeni yapacağından emin. Buna karşılık, Bridgestone kısa bir süre içinde sıfırdan iki tip lastik geliştirmek zorunda kalacak önce 2025 için ve daha sonra farklı motorlara sahip araçların ortaya çıkacağı sonraki sezonlar için geliştirmek durumunda olacak.

Bridgestone ile Formula 1 Uzun Bir Geçmişe Sahip

Bridgestone lastikleri ile Formula 1 arasında uzun bir geçmiş bulunuyor. Şirket ilk kez 1976’da Japonya’da ve son olarak 2010’da Abu Dabi’de Grand Prix’ye katılmıştı.
Bridgestone’un şu ana kadar 175 galibiyeti ve 168 pol pozisyonu bulunuyor.