Lastik İzmir | Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Lastik İzmir

BlogOto Lastik

Pirelli ve Ferrari Challenge ile İş Birliği Devam Ediyor

Pirelli lastikleri, Ferrari Challenge ile 1992 yılında ilk tek seri otomobil olan 348 Challenge modelinin tanıtılmasıyla başlayan iş birliğinin devam ettiğini duyurdu. Bu uzun soluklu gerçekleşmiş olan ortaklık yıllar içinde daha da gelişti. Pirelli lastik üreticisi güncelde 296 Challenge olarak bilinen dokuzuncu nesil Ferrari spor otomobil serisini özel olarak tasarlanmış lastiklerle donatmaya hazırlanıyor.

Ferrari 296 Challenge için Pirelli Lastikler Nasıl Özelleştirildi?

Ferrari 296 Challenge, selefi 488 Challenge Evo serisinin yerini alıyor ve Pirelli lastikleri bu seri için ön ve arka akslar üzerinde yeni ebatlarda özel lastikler geliştiriyor. Pirelli, geliştirme sürecinde Ferrari mühendisleriyle yakın iş birliği içinde Formula 1’dekiler de dahil olmak üzere gelişmiş tekniklerin yanı sıra sanallaştırma ve simülasyon teknolojilerini kullandı. Sonuç olarak 296 Challenge için iki lastik seçeneği ortaya çıktı: Kuru zeminler için Pirelli P Zero slick lastikler ve ıslak koşullar için geliştirilmiş lastik desenine sahip Cinturato. Bu lastikler, dünya çapındaki çeşitli yarış pistlerinde kavrama, yol tutuşu, denge ve çok yönlülüğü en üst düzeye çıkarmak üzere tasarlanmıştır.

Ön ve Arka Akslarda Pirelli Cinturato Nasıl Performans Sunuyor?

Ön aks için 280/680-19 ve arka aks için 300/720-19 ebatlarında mevcut olan yeni yarış lastikleri, daha fazla güç ve kavrama sunarak daha iyi tur süreleri sağlar. Daha geniş ön lastikler virajları daha yönetilebilir hale getirir. Pirelli Cinturato lastikleri, önceki modele kıyasla daha iyi su tahliye verimliliği (%5 artış) ve daha geniş bir temas alanı (%6 artış) sağlar. Pirelli Cinturato üzerindeki yeniden tasarlanmış kılcal kanallar lastiğin ısınmasını hızlandırır ve ıslak yüzeylerde tutuşu artırır. Bu lastikler, 296 Challenge’ın güçlü 700 hp 6 silindirli motoru, yüksek performanslı yol tutuşu ve Formula 1 yarışlarından ilham alan fren sistemi gibi benzersiz özelliklerine uyum sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır.

Pirelli’den Ferrari 499P Modificata Hiper Otomobil için Geliştirme

Pirelli lastikleri, 296 Challenge organizasyonuna ek olarak lastik ortaklığını yeni Ferrari 499P Modificata hiper otomobil modeli için de genişletti. Le Mans ödüllü otomobili temel alan bu sınırlı sayıda üretilen spor prototip, F1 Clienti programına benzer Sport Prototipi Clienti programının bir parçası. Hiper otomobil, 870 bg’lik önemli güç çıkışı ve dörtlü çekiş sistemine uygun olarak özel 18 inç Pirelli P Zero lastikler ile donatılmıştır. Ortaklığın bu şekilde genişletilmesi, Pirelli ve Ferrari arasındaki, motor sporları ile gelişen bu ortaklık üretilen binek otomobiller için teknik çözümleri test etmek ve geliştirmek için bir açık hava laboratuvarı olarak kullanma ortak hedefine dayanan kalıcı iş birliğini daha da sağlamlaştırıyor.