Lastik İzmir | Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Lastik İzmir

Blog

Mercedes ve Hamilton Neden Anlaşma Sağlayamıyor?

Formula 1 yarışlarında yedi kez dünya şampiyonu olan Lewis Hamilton, Mercedes ile kağıt üzerindeki anlaşmasının bitmesiyle birlikte tekliflere açık durumda. Mercedes, ise şu anda yalnızca Valtteri Bottas ile kontrat imzaladı. Mercedes takımının patronu Toto Wolff, Hamilton üzerinde baskı kurma taraftarı olmadığını, 1-3 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek kış testlerine dek kararın beklenebileceğini defalarca belirtti. Wolff, anlaşmaya varılabileceğini söylerken Hamilton, süreç içerisinde herhangi bir açıklama gerçekleştirmedi. Geçtiğimiz günlerde ise Mercedes ile olan anlaşması da resmi anlamda sona erdi. Daimler’ın CEO’su Ola Kallenius, bir an önce imzalar atılmazsa Hamilton yerine George Russell’ın takıma geri çağırılacağını söylüyor.

Hamilton’un Yakın Dostu Wolff Süreci Hızlandırmakla Görevlendirildi

Mercedes ve Hamilton arasında uzayan bu imza süreci sırasında ilginç olan Avustralyalı takım patronu Toto Wolff ve Lewis Hamilton arasında iletişim eksikliğinin bulunmaması. İkilinin uzun süreli işbirlikleri dolayısıyla yakın dost olduğu biliniyor. Ancak Hamilton’un kontrat imzalama sürecini uzatmış olması, Daimler’ın yönetim kurulu tarafından uygun bulunmuyor. Bu süreçte Wolf’ün görevi ise hızlı bir şekilde imzaların atılmasını sağlamak. Bunun yanında CEO Ola Kallenius, yeniden yapılandırma sürecine soktuğu firma içerisinde tasarruf politikaları uyguluyor. Bunun sonucunda Hamilton’a ayrılacak bütçenin arttırılmasını da istemiyor.

Hamilton Mercedes’ten Ne Talep Ediyor?

Mercedes, Hamilton’a yılda 40 milyon euro ücretin yanında şampiyonluğu kazanması durumunda bu maaşın %10’u oranında prim ve hediye Mercedes AMG teklif ediyor. Bu konuda büyük bir tartışma yok ancak Hamilton’un kontrat zamanlaması ve özgürlüğü konusunda da istekleri bulunuyor. Şampiyon pilot, ayrıca; ırkçılık karşıtlığı kampanyasında olduğu gibi Mercedes’in elektrikli araç kullanımına geçiş sürecinde de etkin rol oynamak istiyor. Kısacası Hamilton’un isteği yalnızca takımın pilotu olmak değil.

Hamilton ve Mercedes Arasındaki Süreç Belirsizliğini Koruyor

Toto Wolff’un bu süreçte takım ortağı IENOS’tan destek alma seçeneği de bulunuyor. IENOS, Daimler ve Wolff’un takım üzerinde eşit hissesi bulunuyor. IENOS Hamilton’un isteklerini sağlayabilir. Bunun yanında Daimler, George Russell’ı Mercedes takımına geri çağırma kozuna sahip. Anlaşmanın sona ermesi, kimse tarafından beklenmese de görüşmeler şu anda devam etmiyor. Mercedes’in gücünün yanında Hamilton’un ikna kabiliyeti de bilinen bir gerçek. Bu süreç sonunda neler olacağı belirsizliğini koruyor.