Lastik İzmir | Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Lastik İzmir

Blog

Continental Uyarıyor: Karda Sürüş için Kış Lastiği Önemli

Continental, karla kaplı zeminlerde sürüş yapacak sürücüler için lastikler hakkında önerilerde bulundu. Premium lastik üreticisi, 3PMSF (3 Tepeli Dağ Kar Tanesi) işaretlemesine sahip kış lastikleri ya da dört mevsim lastiklerinin karda kullanılabileceğini söylüyor. Her iki lastik tipi de kış lastiği yönetmeliği kapsamında yasal olarak kış aylarında kullanıma uygun. Continental, bununla birlikte 4 mevsim lastik seçeneklerinin uzlaşmacı çözümler olduğunu belirtiyor. Yani bu ürünler, tüm mevsimlerde ortalama performans sunuyor. Düşük sıcaklıklarda kışlık lastikler kadar iyi performans sergileyemiyor. Continental dört mevsim lastik seçeneklerini kışların çok sert geçtiği bölgelerde önermiyor. Diş derinliği ise hem dört mevsim hem kış lastikleri için önemli. Lastiklerin karla kaplı zeminlere kolayca tutunabilecek kadar diş derinlikleri olmalı. Continental lastik uzmanları, 1,6 mm’lik yasal diş derinliğine ulaşmadan lastiklerin değiştirilmesini tavsiye ediyor.

Kış Lastiği Yönetmeliği Ne Diyor?

Ülkemizde Kış Lastiği Yönetmeliği kapsamında 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında şehirlerarası karayollarında yük ve yolcu taşıyan tüm taşıtlar için kış lastiği kullanımı zorunludur. Şehirlerde de ticari araçlar için kışlık lastikler denetlenmektedir. Minimum yasal kış lastiği diş derinliği, kamyonet, otomobil ve minibüs tipi araçlar için 1,6 mm olarak belirlenmiştir. Kamyon, tanker, otobüs ve çekiciler için ise 4 mm’dir. Kışlık lastik zorunlululuğu sırasında kullanılacak ürünler, yanak bölgesinde M+S ya da 3PMSF işaretlemelerinden en az birini taşımalıdır.

Avrupa Ülkelerinde Kış Lastiği Düzenlemeleri

Continental, Avrupa’da seyahat edecek sürücüler için hatırlatma yapıyor. Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nde, dört mevsim ya da kış lastikleri, yasal olarak en az 4 mm diş derinliğine sahip olmalı. Aksi takdirde sürücüler, para cezasına çarptırılıyor. Almanya, İsveç ve Sırbistan’da kışlık lastik uygulaması, “durumsal zorunluluk” kapsamında. Bununla birlikte premium lastik üreticisi, kış için geliştirilen lastikler olmadan Alp ülkelerine ve İskandinavya’ya seyahat edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Kışın Yola Çıkmadan Önce Kontrol Edilmesi Gerekenler

Hiçbir sürücü, kış tatili öncesi kışlık lastik patlamasını düşünmekten hoşlanmaz. Bununla birlikte; lastiğe bir çivi batarsa ​​veya keskin kenarlı bir nesne üzerinden geçilirse pekala patlayabilir. Continental, bunun SSR lastikler ile artık bir sorun olmaktan çıktığını söylüyor. Run flat teknolojisine sahip bu lastikler ile sürücüler, hızlarını biraz düşürerek en yakın servise güvenli bir şekilde ilerleyebiliyor. Aynı zamanda Continental ComfortKit gibi malzemeler de arıza durumunda yardımcı oluyor. Run flat ya da seal lastik seçeneklerine sahip değilseniz; kış aylarında aracınızda yedek kış lastiği taşımanız öneriliyor. Bununla birlikte; sürüşe başlamadan önce tüm kış lastikleri için hava basıncı kontrol edilmeli. Sürücüler, yola çıkmadan önce yol koşullarının kar zinciri takmayı gerektirip gerektirmediğini tespit etmeli; yol kenarında değil yola çıkmadan önce takmalı. Continental, lastikler ile ilgili gereklilikleri sıraladıktan sonra; sürücülere ön cam yıkama suyuna antifriz doldurmayı unutmamalarını hatırlatıyor.