Lastik İzmir | Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Lastik İzmir

Kış Lastiği

Kış Lastiği Bir Mecburiyet ve Güvendir

Ne yazık ki pek çok kere şahit olduğumuz bir düşüncedir kış lastiği neymiş, lastik değil mi, yazı ne, kışı ne tarzında bilinçsiz şekilde söylenmiş sözler ama işin asıl yüzü öyle değildir. Basit bir ayakkabının bile yazlık ve kışlık diye bir ayrımı varsa, hayatımızı taşıyan araçların da lastiğinde bir değişiklik olması insanları bu kadar şaşırmamalıdır.

Kış Lastiği Sadece Kar İle Bağlantılı Değildir

Havalar soğumaya başladı, akabinde yağmur yağışları da beklenen bir durum olarak karşımızda bulunmaktadır. Kış lastiği dendiğinde ilk olarak akla kar ile kullanılacak olması gelir. Yağmurlu havalarda da yol tutuşunda büyük bir farklılık söz konusu olduğu unutulmaktadır. Lastiklerin üzerlerindeki kanallar yağışlı havalarda oluşan ince su tabakasını adeta yararak aradaki kanallara iter, kanal dışında kalan çıkıntıların yola daha iyi temas etmesini ve iyi bir yol tutuşu ile yolculuk yapılmasını sağlar. Bu kanallara dikkatli baktığımızda yaz lastiklerinde daha ince olduğunu görürüz. Kış lastiğini yaz lastiğinden ayıran bir diğer unsur da muhteviyatı yani yapımı esnasında kullanılan bileşimidir. Araç lastikleri sıcak havalarda üzün sürüşlerinden kaynaklı olan sürtünme karşısında ısınıp daha fazla yumuşama etkisi gösterir. Yaz lastiklerinde bu etkilerin elim kazalara sebep vermemesi için daha sert bir yapıya sahiptir. Yaz lastikleri soğuk havalarda muhteviyatı gereği daha sertleşir adeta gevrekleşirken kış lastikleri daha yumuşak kalıba sahiptir. Kış lastiği iyi bir yol tutuş gerçekleştirmesi için tasarlanmıştır.

Kış Lastiği Kullanımı

Kış lastiği kullanımı, son tasarlanan kanunlarda yapılan değişiklikler ile zorunlu hale getirilmiştir. Peki, her gün televizyon ya da gazetelerden takip ettiğimiz haberlerde karşılaştığımız, yüzlerce kaza haberi ve yüzlerce ölüm gözler önünde iken, neden hala bize kendi hayatımızı korumak adına zorunluluklar getirmesine ihtiyaç duyabiliyoruz?

Bunun nedeni kış lastiği fiyatları olabilir mi? Hayatı birkaç liradan daha değerli yapan kış lastiği fiyatlarını kendi yaşamımız için değilse sevdiklerimizin yaşamı ve karşımızdaki araçlarda sevdikleri olan kişilerin yaşamı için önemsememeyi zamanla öğreneceğiz.

Kış Lastiği İle Güvende Olun

Umuyoruz ki akıl almaz ihmallerle her yıl binlerce canımızı kaybettiğimiz yollarda, en azından kış lastiği kullanmak gibi basit tedbirlerle biraz daha güvende olabiliriz. Kış lastiği soğuk, karlı ve yağışlı havalarda herkesin can ve mal güvenliğini korumada en büyük etken olarak görmek çok işe yarayacaktır.

Comments (1)

  1. […] Ne yazık ki pek çok kere şahit olduğumuz bir düşüncedir kış lastiği neymiş, lastik değil mi, yazı ne, kışı ne tarzında bilinçsiz şekilde söylenmiş sözler ama işin asıl yüzü öyle değildir. Basit bir ayakkabının bile yazlık ve kışlık diye bir ayrımı varsa, hayatımızı taşıyan araçların da lastiğinde bir değişiklik olması insanları bu kadar şaşırmamalıdır.  […]

Comments are closed.