Lastik İzmir | Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Lastik İzmir

Kış LastiğiLastik Fiyatları

Kış Lastiği Seçimine Dikkat

Sağladığı can güvenliği karşısında büyük bir bedel olmasa da, yanlış seçimlerle kış lastiğini sokağa atılamayacak bir bedel ile alıyoruz. Bu nedenle alım yapmadan önce gerek mali yönü gerekse güvenlik yönü ile iyice araştırma yapmak kesinlikle şarttır. Birçoğumuz bu araştırmayı, konuda bilgi sahibi olduğunu düşündüğümüz arkadaşımıza sormak, internette ilgili siteleri ziyaret etmek, ya da bilinen bir markayı terci edip bayisine danışmak şeklinde yapıyoruz. Bu yeterli bir araştırma mıdır bu konu tartışılır.

Dikkatimizi verip baktığımızda kış lastiği diğerlerinden ayıran pek çok fark olduğunu görürüz. Kış lastiği imalatında, yaz lastiklerinden farklı olarak silica ve benzeri ham maddeler de eklenip,  lastiğin soğuk hava koşullarında sertleşmemesi ve esnekliğini kaybetmeden daha iyi bir yol tutuşu ile seyretmesi sağlanmıştır. Fakat biz içeriğinden önce bir kış lastiği alırken üzerilerindeki etiketleri ve etiketlerdeki ibareleri dikkatle incelemeyiz. İncelediğimiz lastiğin bir lastiği kış lastiği olduğunu; üçgen içerisinde ki kar tanesi ve yanındaki ibarelerden anlayabiliriz. Bu işaret ile birlikte genelde; RMA (Rubber Manufactures association), ASTM (american society for testing manufactures) veya M+S (mud-snow) kısaltmaları yer alır. Bu ibarelerin yer aldığı kış lastiği 7 derecenin altında ki hava şartlarında ve yağışlı havalarda daha güçlü bir yol tutuşu için geliştirilmiştir.

Lastik üzerine yapıştırılan etiketlerde ise ıslak yolda yol tutuşu direnci, yakıt tüketimi ve ürettiği ses değerleri bulunur. Bu değerler A ve G arasında değerlendirilmiştir. Kış lastiği alırken bu değerlerin en az C değeri taşımasında dikkat etmeniz güvenliğiniz açısında önem taşımaktadır. Lastik üzerindeki desenler yağışlı havalarda yol üzerinde oluşan ince sıvı tabakasını yarıp, kanallara taşımak ve böylece lastiğin zeminle temasını güçlendirmek amaçlıdır. Her Ne kadar M+S yani çamur ve kar işareti taşısa da, karlı ve buzlu zeminlerde çivili lastikler kadar güven vermeyebilirler.  Bunların yanında; kesinlikle aracınıza özel orijinal jant kullanılmalı, jant ölçülerinizi tam olarak bilmeli ve yeni lastiklerin tam olarak jant ölçülerine uygun takıldığından emin olmalısınız.

İnsanların daha avantajlı fiyat arayışlarını fırsat bilen bazı art niyetli kişiler, her sektörde olduğu gibi defolu, standart dışı veya yasaklanmış ürünleri satmaktan ve insanların hayatını tehlikeye atmaktan çekinmiyorlar. Bu nedenle markası bilinmeyen, faturası olmayan kış lastiğini tercih etmemeniz güvenliğiniz için en uygunu olacaktır. Sadece fiyatı uygun diye lastik alımı yapmayınız. Unutmayın! Emin olduğunu bildiğiniz lastikler ile ucuz olduğunu düşündüğünüz kış lastiği fiyatlarının küçük meblağ farklarındaki tercih, belki sizin veya sevdiklerinizin hayat kalıp kalmayacağı tercihi kadar önemlidir.