Lastik İzmir | Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Lastik İzmir

Blog

Michelin Lastikleri 2020 FIA Dünya Ralli Şampiyonası Galibiyetini Getirdi

Sébastien Ogier ve Julien Ingrassia, Michelin lastikleri ile donatılmış Toyota Yaris WRC ile ACI Rally Monza’da kazandıkları zafer sonucunda 2020 FIA Dünya Ralli Şampiyonası şampiyonları oldu. Bu, Japon otomobil üreticisiyle birlikte ilk olsa da kariyerlerinin yedinci zaferi. Fransız ikili, son 10 yılda hız ve güvenilirliği bir araya getirerek Michelin lastikleri ile birçok dünya şampiyonluğu elde etti. Sébastien Ogier ve Julien Ingrassia, Monza Rallisi’nde olağanüstü zorlu hava koşullarının üstesinden gelerek yarışı ikinci ve üçüncü sıradaki Ott Tänak/Martin Järveoja ve Dani Sordo/Carlos Del Barrio ikililerinin önünde bitirdi.

2020 WRC Öngörülmeyen Zorlu Koşullarda Gerçekleşti

Michelin’in ralli programları yöneticisi Arnaud Rémy: “Öncelikle, yedinci dünya şampiyonluklarını kazanan Sébastien Ogier ve Julien Ingrassia’yı ve ayrıca ‘2019 Manufacturers’ Crown’ unvanını başarıyla koruduğu için Hyundai Motorsport’u tebrik etmek istiyorum. Bu unvanlar, başlangıçta 2020 WRC takviminin bir parçası olmayan ve yoğun kar yağışı da dâhil olmak üzere haftanın tehlikeli koşulları nedeniyle son derece zorlu hâle gelen bir etkinlikte kazanıldı. Michelin’in beş yıl aradan sonra WRC’ye geri döndüğü 2011 yılından bu yana; Ogier ve Ingrassia, tümü Michelin lastikleri ile donatılmış üç farklı otomobilde 10 ‘Sürücü’ ünvanından yedisini kazandı.”

Michelin FIA WRC Yarışlarındaki 347. Zaferini Elde Etti

Bu yılki kısaltılmış program nedeniyle Michelin, FIA WRC etkinliğinde sembolik olarak daha iyi olan 350 skoruna ulaşamasa da 347. galibiyetini elde etti. İlginç bir şekilde; Michelin, 300. WRC zaferini de 2016 Rally RACC Catalunya’da bir Volkswagen Polo R WRC ile Sébastien Ogier ve Julien Ingrassia ile kazanmıştı.
Michelin ve FIA WRC’nin birlikte köklü bir geçmişi bulunuyor. Michelin, 1973 yılında FIA Dünya Ralli Şampiyonası’da radyal lastik teknolojisini tanıtmış ve ilk turu galip olarak bitirmişti. 1982’de Finlandiya’daki 1000 Göller Rallisi’nde ilk defa dört tekerlekten çekişli bir araçla (Hannu Mikkola / Arne Hertz’den Group 4 Audi Quattro) galibiyet elde etmişti.

Michelin Dünya Ralli Şampiyonası’nda Başarılı Geçmişe Sahip

Daha yakın zamanda Michelin, genel sıralamalarda tekrarlanan başarısını Mads Østberg / Torstein Eriksen ve Jari Huttunen / Mikko Lukka ile birlikte WRC2 ve WRC3 sınıflarında uzun bir zafer listesiyle birleştirdi. 2020 sezonu ile birlikte Michelin;

  • Toplamda 347 zafer elde etti.
  • 58 farklı sürücü ile 7.500’den fazla özel etap galibiyetine sahip oldu.
  • 1.000 defadan fazla ilk 3’e girdi.

11 farklı otomobil üreticisisine 30 Üretici Dünya Şampiyonluğu; 12 farklı sürücüye, 28 Sürücü Dünya Şampiyonluğu unvanı kazandırdı.