Lastik İzmir | Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Lastik İzmir

Blog

Tesla Araçlarda Kalın Yanaklı Lastikler Kullanılabilir

Engineering Explained isimli Youtube kanalı, Tesla araçlarda yeni nesil lastiklerin kullanılabileceği düşüncesinin ortaya çıkmasına neden oldu. Kanalda kalın yanaklı lastiklerin Tesla araçlarda nasıl değişikliklere sebep olabileceğine dair fikirler paylaşıldı.

Tesla Araçların Menzili Üzerinde Lastikler Büyük Önem Taşıyor

Elektrikli araçlarla ilgili en büyük problem menzil olarak kabul ediliyor. Tesla araçlar, ne kadar üstün teknolojiye sahip olsa da tüm elektrikli araçlar gibi şarj sorunu bulunuyor. Şarj yeterli olmadığında şarj istasyonunun da olmadığı durumlarda araçların yüksek performansının bir önemi kalmıyor. Yüksek menzil üzerinde lastiklerin de etkisi büyük. Bu nedenle bu araçlarda düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler tercih ediliyor.

Kalın Yanaklı Lastikler Tesla Araçların Menzilini Arttırıyor

Engineering Explained tarafından yapılan paylaşımda Tesla araçların menzili üzerinde jant çapının etkisi üzerine konuşuluyor. Gerçekleştirilen hesaplamalar doğrultusunda kalın yanaklı lastiklerin 65 kilometre daha fazla menzil sağladığı görülüyor. Tesla otomobillerle yapılan testler, büyük çapa sahip jantlardan ziyade kalın yanağa sahip lastiklerin menzile ve performansa daha fazla etki sağladığı söyleniyor. Bunun CO2 emiyonunı azaltmada da etkili olduğu belirtiliyor.

Tesla Online Platformlarla Etkileşim Hâlinde Hareket Ediyor

Tesla’nın Engineering Explained gibi online kanallarla etkileşim hâlinde olduğu biliniyor. Bunun gibi tavsiyeler, daha önce Elon Musk tarafından pek çok kez dikkate alındı. Musk, Tesla’yı kurduğu günden bu yana az miktarda şarjla uzun kilometreler boyunca araçlarının kulllanılabilmesini hedefliyor. Önerilen bu fikirle birlikte elektrikli araçların menziline 85 kilometre daha eklenme şansı bulunuyor.