Lastik İzmir | Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Lastik İzmir

Blog

Tesla Araçlar Lastik Diş Derinliğini Ölçebilecek

Tesla araçlar, en son kablosuz yazılım güncellemesi ile bir dizi yeni özelliğe kavuştu. Bunlardan birisi de araç tarafından lastik diş derinliği ölçümü yapılabilmesi. Tesla otomobiller, bununla birlikte düzensiz lastik aşınması durumunda sürücüyü uyarabiliyor. Tesla, bu teknolojiyi kamuoyuna açık bir şekilde anlatmadı. Ancak dikkatli kullanıcılar, özelliği keşfederek paylaşmaya başladı. Araçlar, lastiklerin eşit oranda aşınıp aşınmadığını da fark edebiliyor. Sürücü, ekran üzerinden; örneğin arka lastik diş derinliğinin güvenli kullanım için yetersiz olduğu konusunda uyarılabiliyor.

Tesla Otomobiller Lastik Diş Derinliğini Nasıl Ölçüyor?

Yeni Tesla güncellemesi, birçok kişinin kafasında soru işareti yaratıyor. Otomobiller, nasıl lastik diş derinliği bilgisini öğrenebilir? Uzmanlara göre yanıt oldukça basit. Tesla araçlar, tekerleklerin dönüş hızını ölçüyor. Lastikler aşındıkça, hafifleşerek daha hızlı dönüyor. Araç, bu hızı ölçerek ilk başta ayarlanmış olan değer ile karşılaştırıyor. Lastiğin önceden kaydedilmiş değerden daha hızlı dönmesi, aşındığı anlamına geliyor.

Düzensiz Aşınma Nasıl Anlaşılıyor?

Araç, bir lastiğin diğerlerinden daha hızlı döndüğünü fark ettiğinde düzensiz lastik aşınması olabileceği sonucuna varıyor. Bu özelliğin 2021.44.5 yazılım güncellemesinin bir parçası olarak sunulduğu belirtiliyor. Bu yeni özelliğin tüm Tesla modelleri için geçerli olup olmayacağını şimdilik bilmiyoruz. Elektrikli araç üreticisi, güncellemeler için genellikle düzenli bir programa sahip değil. Bu da diğer Tesla araçlar için de güncellemelerin rastgele bir zamanda yapılabileceği anlamına geliyor.