Lastik İzmir | Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Lastik İzmir

Blog

Nokian’dan Lastik Seçimi Tavsiyeleri

Nokian Lastikleri, sürücüleri lastikler hakkında bilgilendirmek için “Lastiğin 10 Kuralı” adlı bir kampanya başlattı. Nokian, sıraladığı 10 kural ile lastik seçimi ve bakımı ile ilgili önemi bilgiler sunuyor. Nokian, nokiantires.com/TenRules adresinde sıraladığı her bir kural için bir makale yayınlıyor. Nokian’ın 9 numaralı kuralı, yalnızca ihtiyacınız olan özelliklere sahip lastikleri satın almanız gerektiğini söylüyor. Nokian yayınladığı makalede lastik seçimi ile ilgili önemli ipuçları sunuyor.

Doğru Lastik Seçimi İhtiyaçlara Göre Farklılık Gösteriyor

Nokian öncelikle herkesin ihtiyacını karşılayacak tek bir lastik olmadığının altını çiziyor. Her lastiğin öne çıkan özellikleri bulunuyor. Örneğin; kış lastikleri; soğuk hava koşullarında karlı ve buzlu zeminlerde yüksek performans sergiliyor. Kış lastikleri, diğer lastiklere oranla yumuşak olan bileşikleri sayesinde bu performansı sunabiliyor. Ancak; bu lastik bileşiği, sıcak hava koşullarında kullanılamaz hâle geliyor. İyi bir kış performansı için yaz performansından ödün veriliyor. Nokian, lastik seçimi yaparken; her lastiğin kendine özgü güçlü ve zayıf yönlerinin bulunduğunun unutulmaması gerektiğini belirtiyor. Lastik türleri arasından; mevsime, sürüş yapacağınız zemine ve aracınıza en uygun olanı seçmek güvenlik için önem taşıyor.

Kilometre Garantili Lastikler İyi Bir Seçim Olmayabilir

Nokian, kilometre garantili lastikleri satın alırken; önceliklerinizi değerlendirmeniz gerektiğini söylüyor. Bazı üreticiler, 150-200 bin km’ye kadar kullanım garantisi verebiliyor. Nokian, lastikleri uzun süre kullanmak kulağa hoş gelse de garanti verilebilmesi için lastik bileşiğinin sertleştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Dayanıklılığa odaklı ve kilometre garantisi ile sunulan lastikler, bu nedenle yumuşak hamura sahip lastiklerden daha düşük yol tutuşuna sahip olabiliyor. Nokian, kaliteli lastiklerin paranızın karşılığını almanıza yetecek kadar kullanılabildiğini; aynı zamanda yüksek yol tutuşu ve manevra kabiliyeti sunduğunu belirtiyor. Lastik seçimi yaparken önceliklere göre karar vermek gerekiyor.

Lastik Seçimi Yaparken Fiyata Dikkat Edilmeli

Nokian, çok düşük fiyatlar ile sunulan lastikler hakkında da sürücüleri uyarıyor. Lastiklerin yatırım yapmaya değeceğini söyleyen Nokian, yakıt verimliliği sunan kaliteli lastiklerle uzun vadeli tasarruf sağlanabileceğini söylüyor. Lastikler, aracın zemine temas eden tek noktası olarak güvenlik üzerinde büyük rol oynuyor. Nokian, kilometre garantisi veya fiyatın uygunluğu abartıysa önceliklerinizi gözden geçirmenizde fayda olduğunu belirtiyor. Lastik seçimi öncesi ihtiyaçların değerlendirilmesi gerekiyor. Yaşadığınız ve sürüş yapacağınız bölgenin özellikleri lastik seçerken önem taşıyor. Örneğin asfalt ve arazi için kullanılabilen veya yalnızca asfaltta kullanılabilen lastik türleri bulunuyor.

Farklı Koşullar için Farklı Lastik Türleri Geliştiriliyor

Dünyanın ilk kış lastiğini üreten Nokian, farklı ihtiyaçlara göre uyarlanmış birçok farklı ürün geliştiriyor. Aramid teknolojisi ile delinmeye dirençli hâle getirilmiş ürünler, hafif ticari ve SUV araçlar için sunuluyor. Nokian, yağmurlu havalarda veya kış aylarında yüksek performans sunan dört mevsim lastikleri üretiyor. Nokian, lastik seçerken lastik türleri hakkında bilgiye sahip uzmanlara danışmanızı öneriyor. Lastikler, sanılandan daha kompleks özelliklere sahip olduğundan uzmana danışmak, doğru lastik seçimi için yardımcı oluyor. Lastiğin yol tutuşu, gürültü ve yakıt tasarrufu seviyesi, arazide sürüş yapıp yapmadığınız, bulunduğunuz bölge gibi birçok kriter doğru lastik seçimi için önem taşıyor.