Lastik İzmir | Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Lastik İzmir

Blog

Lastik Etiketi Nasıl Okunur?

1 Kasım 2012 tarihinde lastiklerin etiketlenmesine ilişkin AB düzenlemesi, hem lastik üreticileri hem de perakendecileri için yasal bir gereklilik haline geldi. Bu zorunluluk kapsamında; lastik etiketi , net piktogramlarla yakıt verimliliği, ıslak zemin yol tutuşu ve dış gürültü hakkında bilgi veriyor. Lastik etiket değerleri , tüketicilerin lastik satın alırken bilinçli seçimler yapmalarına olanak tanıyor. Performans değerleri, A (en iyi) ile G (en kötü) arasındaki ölçekte sıralanıyor.

Lastik Etiketi – Yakıt Verimliliği

Lastik hareket ettikçe kaybedilen enerji , yuvarlanma direnci olarak bilinmektedir. Yuvarlanma direnci , lastiğin ilerlemeye karşı direnci olarak da tarif edilebilir. Düşük yuvarlanma direnci yakıt tüketimini ve karbondioksit emisyonlarını azaltır. Lastik etiketi üzerinde en yüksek yakıt verimliliği değeri A harfi ve yeşil renkle, en kötüsü ise G harfi ve kırmızı renk ile gösterilmektedir. Yakıt verimliliği kategorisinde lastik etiket değerleri A ve G olan iki lastik arasında 100km’de yaklaşık 0,5 litre tüketim farklı bulunmaktadır.

Islak Zemin Yol Tutuşu Lastik Etiketi

Islak zemin yol tutuşu lastik etiket değerleri , lastiğin ıslak zemin performansının derecelerini göstermektedir. Mükemmel yol tutuşuna sahip bir lastik ıslak zeminlerde daha kısa fren mesafesine sahiptir. En yüksek ıslak zemin lastik etiketi değeri , A harfi ile gösterilmektedir. G ise en düşük performansı ifade etmektedir. A ve G sınıfı lastiklerle donatılmış iki araç arasında ıslak fren mesafesi arasında10 metrenin üzerinde fark bulunmaktadır. Bu da 2 araç uzunluğuna eşittir.

Lastik Etiket Değerleri Gürültüyü Nasıl Gösterir?

Lastik etiket değerleri arasında yer alan lastiğin dış gürültü derecesi, desibel (dB) cinsinden ifade edilir. Tek siyah dalga, en düşük gürültü seviyesini gösterir. Üç siyah dalga ise en yüksek gürültü seviyesini belirtmektedir ve Avrupa sınırının üzerindedir. Lastik etiketi üzerinde gösterilen gürültü seviyesi, lastiğin araç dışından gelen gürültüsünü ifade eder.