Lastik İzmir | Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Lastik İzmir

Blog

Hız Rekoru Kıran Porsche Taycan’da Hangi Lastikler Kullanıldı?

New Orleans Kongre Merkezi’nde bağımsız hakemler tarafından izlenen yarışçı Leh Keen, Porsche Taycan Turbo S ile 164 km/s’lik yeni iç mekan hız rekoru kırdı. Tamamen elektrikli Porsche Taycan Turbo yol tutuşunu en üst düzeye çıkarmak için dört tekerlekten çekiş, güçlü karbon seramik frenler ve sadece 2,6 saniyede 96 km/ s hıza çıkma kapasitesi ile maksimum 750 hp güce sahip. Üstelik, bu iç mekan hız rekoru Porsche Taycan’ın kendi orijinal ekipman lastikleri ile kırıldı. Porsche Taycan orijinal ekipman lastikleri arasında Pirelli P Zero Elect ve Hankook Ventus S1 evo 3 ev elektrikli araç lastikleri yer alıyor. Araç, ön aksta 225 / 55R19 ve arka aksta 275 / 45R19 ebatlarında lastikler ile fabrikadan çıkıyor. Peki, rekor Pirelli P Zero Elect ile mi Hankook Ventus S1 evo 3 ev ile mi kırıldı?

Hız Rekoru için Lastiklere Güven Duymak Gerekiyor

İç mekan hız rekoru kıran Porsche Taycan incelendiğinde görselde görmek kolay olmasa da ön tekerleğin sağ üst köşesine yakından bakıldığında, yanak kısmındaki Pirelli P Zero baskısı ortaya çıkıyor. Arka aksta da saat 8 pozisyonuna bakıldığında, zar zor farkedilebilen bir Pirelli logosu görülüyor.

Leh Keen: “İlk keşif denememe kadar rekor girişimimin ölçeğini gerçekten anlayamamıştım. Yüzey o kadar öngörülemez durumda, o kadar kaygan ki aracınıza ve lastiklere tam güven duymanız gerekiyor. Gerçekten buzlu zemin gibiydi ve en sonunda gerçekten sert bir duvara dönük olarak hızlanıyorsunuz.”

Porsche Taycan Teknolojisi Rekoru Mümkün Kıldı

Leh Keen: “Karşı karşıya olduğum duvara ulaşmadan önce elimden geldiğince hızlı gitmem ve tekrar durmam gerektiğinin farkında olarak başlangıç ​​çizgisinde bir an durdum. Dikkatimi çekti. Arabanın kalkış kontrol sistemini kullandım. İç mekan hız hissi bu kadar büyük alanda bile muazzamdı; o duvar, hızla yaklaştı. Sonunda frenlemeye gelince nazik davrandım. Porsche Taycan aracımın frenleri bu iş için fazlasıyla yeterliydi. Elbette, sürüş sırasında hızıma bakmadım. Böyle bir farkla iç mekan hız rekoru kırmış olmam hem sürpriz hem de bir rahatlama oldu. Porsche’a yeteneklerime güvendiği, yaptıkları hazırlıklar ve teşvikleri için minnettarım. Bir bina içinde 164 km/s! Aklımdan ne geçiyordu?