Lastik İzmir | Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Lastik İzmir

Blog

Continental’in Yol ve İş Güvenliği Sağlayan Akıllı Giysileri

Continental’in ürettiği ısıtmalı ve LED ışıklı akıllı güvenlik ceketi modeli, dünyanın en büyük teknoloji fuarı olma özelliği taşıyan Las Vegas Elektronik Fuarı’nda (CES) ilk kez ziyaretçilerle buluştu. Ceket, LED ışık özelliği sayesinde gece; acil servis, belediye işçiliği, güvenlik, kamyon şoförlüğü gibi meslek gruplarında çalışanlar için daha fazla güvenlik imkânı sağlıyor.

Entegre ısı fonksiyonu sayesinde de seyahat sırasında şoförü ısıtarak enerji tüketimini yüzde 90 oranında azaltan ceket, her iki uygulama için de sürücü koltuğuna yerleştirilmiş olan birleşik bobin sayesinde endüktif olarak şarj olabiliyor.

Dünya çapında lider lastik ve orijinal ekipman tedarikçilerinden biri olan Continental, Las Vegas Elektronik Fuarı’nda ısıtmalı ve LED ışıklı iki versiyonu olan bu güvenlik ceketi modelini görücüye çıkardı.

Continental şirketinde akıllı ve fonksiyonel malzemelerin geliştirilmesinden sorumlu olan Tobias Huber, akıllı giysi teknolojilerinin gündelik hayat içerisinde daha fazla yaygınlaşmasının devrim niteliği taşıdığını ve yol güvenliğinin bu yolla önemli oranda artacağını söylerken bu konseptin ileride büyük fırsatlar doğuracağını da sözlerine ekledi.

Bu teknoloji ile ileride giysi sensörleri; nem, sıcaklık vb. verileri kontrol altına alarak araç elektroniği vasıtasıyla otomatik kontrol sistemini devreye sokabilir.

LED Işıklar Güvenliği Arttırıyor

Nakliye firması, acil servis, belediye çalışanları, kamyon şoförleri; özellikle kötü hava koşullarında ve tehlikeli durumlarda trafikteki diğer insanlar tarafından rahatça görülebilir olmalıdırlar. Continental’in geliştirdiği ceketin LED ışıkları, kişi araçtan ayrıldığı anda devre girer.Enerji tasarrufu sağlayarak çalışan LED’ler, klasik reflektörlere ilave olarak harici bir ışık kaynağı olmadığında dahi giyen kişinin karanlıkta çok net bir şekilde görülmesini sağlıyor.

Sürücü koltuğuna yerleştirilecek olan eşanjör, LED ışık ve ısıtma sisteminin pillerini endüktif biçimde şarj etme özelliği taşıyor. Ceket, her daim şarj halinde oluyor ve ceket dahilinde bulunan ikinci esnek eşanjör de koltuğun eşanjöründen güç sağlıyor.

Farklı katmanlara sahip olması sayesinde ürün yıkanabiliyor ve şoför de manyetik alandan daha az etkilenmiş oluyor. Kumaşın üzerine yerleştirilmiş olan kablolar sayesinde pile güç sağlanmış oluyor. Pil ve kontrol elektroniği ise göğüs cebi gibi farklı alanlara da yerleştirilebiliyor.

Araçta %90’a Varan Enerji Tasarrufu

Huber, ısıtma özelliğinin sadece konfor değil enerji tasarrufu da sağladığını belirtirken ceketin sürücü kabinini ısıtmak için gerek duyulan enerji tüketimini %90 oranında azalttığını ve ceket sayesinde kabin yerine şoförün ısıtıldığını söyledi.

Geleceğin dünyasında elektrik iletme özelliğine sahip malzemeler ve malzemeye yerleştirilecek olan polimer bileşen yoluyla, ısıtma kablosuna ihtiyaç duyulmadan sıcaklık sağlanabilecek. Elektrik malzemenin içinden direkt geçerek ısıya dönüştürülebilecek.

Continental şirketinde fonksiyonel yüzeylerden sorumlu olan Dr. Erhard Barho, bu fonksiyonun gelecekte sağlayacağı faydalara dikkat çekerken yüzeylerin düşük seviyede elektrik girişiyle birkaç saniyede ısınmayı sağlayabileceğini söylüyor.